Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na vyšetřování útoku na Skripala se podílí i Centrum ve Vyškově

Sergej Skripal
Sergej Skripal
Foto: Reprofoto YouTube

Praha - Na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru, se podílejí i čeští dobrovolníci. Do vyšetřování se totiž zapojilo Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově.

Uvedla to dnes večer Česká televize (ČT). Centrum vypracovalo primární analýzu pro ostatní členy NATO, velení aliance v Bruselu ji centrum předložilo ve středu.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jde o víceméně automatický postup. "Pokud se v členské zemi NATO někde stane událost a je tam podezření na chemický nebo jakýkoli jiný útok, tak toto centrum má za úkol zpracovat analýzu a poslat ji do ústředí," řekl

Zřizovatelem vyškovského Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení je NATO. Centrum bylo vytvořeno v roce 2007, do přímé ochrany ČR a ostatních členských zemí Severoatlantické aliance se zapojilo v roce 2016.

Podle serveru týdeníku Respekt se analýza týká toho, jaká látka mohla být při útoku použita a jak mohla být použita. „Než dostaneme autorizaci, není o tom možné informovat. Jde o tajnou zprávu," cituje týdeník jednoho ze zaměstnanců vyškovského centra. Očekává se, že zpráva by mohla být výhledově odtajněna.

Skripal a jeho dcera byli počátkem března nalezeni v bezvědomí na lavičce v anglickém Salisbury. Skončili ve vážném stavu v nemocnici a spolu s nimi i britský policista, který se k nim dostal jako první. Británie je přesvědčena, že byli obětí útoku nervově paralytickou látkou, za kterým stálo Rusko. Británii v tom dnes podpořily Spojené státy, Francie a Německo. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o látce Novičok, která byla údajně při otravě použita. Rusko jakoukoli vinu odmítá.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.