Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko obdrželo zatykač na Puigdemonta

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont
Foto: Facebook

Helsinky - Finsko obdrželo mezinárodní zatykač vydaný Španělskem na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který byl v pátek spolu s dalšími katalánskými politiky obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Před jeho zatčením však Finsko požádalo ještě o další informace ze Španělska, řekl agentuře Reuters inspektor Hannu Kautto. Puigdemont žije od loňského roku v exilu v Belgii, od čtvrtka je však na návštěv Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci.

Puigdemontův právník Jaume Alonso-Cuevillas v rozhovoru se španělskou rozhlasovou stanicí Catalunya Radio již dříve řekl, že jeho klient se sám dostaví na policii. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení.

Španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena obžaloval v pátek ze vzpoury 13 katalánských politiků. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.

Kromě Puigdemonta je mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývala šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí, kromě tří z nich byli všichni obžalováni.

Témata:  Finsko Carles Puigdemont

Související

Aktuálně se děje

6. září 2025 12:37

Zdeněk Troška přiznal, že trpí vážnou nemocí

Slavný český režisér Zdeněk Troška (72) nedávno vyděsil veřejnost zprávou, že trpí vážnou nemocí, která mu znemožní pracovat naplno minimálně dalších šest měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Papež svatořečil prvního mileniála, zesnulého chlapce s přezdívkou Boží influencer

Papež Lev XIV. prohlásil Carla Acutise, počítačového génia původem z Londýna, který zemřel v roce 2006, za prvního svatého mileniála v katolické církvi. Tento patnáctiletý chlapec, který si vysloužil přezdívku „Boží influencer“ za inovativní využití moderních technologií pro šíření víry, byl v neděli svatořečen během mše na Svatopetrském náměstí. Jednalo se o první svatořečení papeže Lva.