Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za vše může Gülen? Turecko nařídilo zatýkání kvůli vraždě ruského velvyslance

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - V souvislosti s vraždou ruského velvyslance Andreje Karlova, která se stala v prosinci 2016, vydalo dnes Turecko zatykače na osm lidí včetně duchovního Fethulláha Gülena. Prý spáchání činu nařídili.

K vydání zatykačů došlo jen den před začátkem dvoudenní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku.

Turecký policista Mevlüt Mert Altintaş zastřelil Karlova na vernisáži v ankarské galerii. Během činu dal najevo, že se jedná o pomstu za severosyrské město Halab (Aleppo), které bylo předtím terčem bombardování především ruského letectva. Policie vraha krátce po útoku zabila.

Podle tureckého listu Habertürk úřady rozhodly o zadržení osmi osob, neboť podle nich vraždu ruského diplomata nařídily. Zatykač byl vydán i na Gülena, kterého Ankara dlouhodobě obviňuje ze zosnování předloňského pokusu o vojenský převrat. Gülen, který žije ve Spojených státech, obvinění odmítá a tvrdí, že puč zinscenoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze upevnit si moc v zemi.

Agentura Reuters upozornila, že Altintaşovo chování v době vraždy naznačuje, že byl příznivcem radikální formy islámu. Hnutí Gülena přitom hlásá toleranci a mezináboženský dialog.

Témata:  Turecko Rusko Fethullah Gülen

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.