Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Známý rakouský pediatr spolupracoval s nacisty? Své pacienty prý posílal na kliniku smrti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Vídeň - Rakouský pediatr Hans Asperger, po němž je pojmenována jedna z forem autismu, aktivně spolupracoval s nacisty. Tvrdí to ve své studii otištěné v odborném časopise Molecular Autism rakouský historik lékařství Herwig Czech. Lékař údajně posílal své pacienty do nechvalně známé vídeňské kliniky Am Spiegelgrund, která se podílela na takzvané vědecké eutanazii tělesně postižených a duševně nemocných dětí.

Nově objevené dokumenty a lékařské záznamy z doby nacismu údajně ukazují, že doktor Asperger se vlichocoval režimu tím, že posílal děti na vídeňskou kliniku Am Spiegelgrund, kde byly metodicky zabíjeny duševně nebo fyzicky postižené děti podle teorie, že pro rasově čistou společnost nemají žádnou cenu. Na klinice bylo zabito dohromady 789 dětí.

Sám Asperger, který nebyl členem nacistické strany NSDAP, přitom ještě v roce 1980 v projevu na Vídeňské univerzitě krátce před svou smrtí tvrdil, že předávat děti nacistům odmítal, za což ho prý stíhala tajná policie Gestapo.

Czech napsal, že Asperger se přizpůsobil nacistickému režimu a "za svá ujišťování o loajalitě byl odměňován kariérními příležitostmi".

Akademici univerzity v anglickém Cambridge v úvodníku aktuálního vydání časopisu Molecular Autism poznamenali, že Asperger "se vědomě stal zubem v soukolí nacistické vraždící mašinerie" a také "součástí očí a uší Třetí říše".

"Nikdo s diagnózou Aspergerova syndromu by se neměl cítit nijak poskvrněn touto velmi problematickou historií," řekla BBC ředitelka britského Centra pro autismus Carol Poveyová. "Očekáváme, že tato zjištění zažehnou rozsáhlou debatu mezi 700.000 autisty a jejich rodinami v Británii, zvláště mezi těmi, kteří se ztotožňují s termínem 'Asperger'," řekla expertka.

Aspergerův syndrom se vyznačuje především potížemi v komunikaci a sociálním chování. Na druhou stranu lidé s tímto postižením bývají upřímní, bez problému porozumí psaným pravidlům a mívají velmi dobrou paměť. Asperger syndrom poprvé identifikoval v roce 1944; dlouho byl označován jako "autistická psychopatie". Až britská psychiatrička Lorna Wingová začala v roce 1981 razit pojem Aspergerův syndrom.

Témata:  Rakousko nacisté historie lékaři

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy