Štrasburk - Europoslanci dnes přijali rezoluci, v níž odsoudili únorovou vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V dokumentu rovněž vyzvali Slovensko k maximálnímu úsilí o nezávislé vyšetření této tragické události, na němž by se měl podle nich podílet Europol. Vyzvali též Evropskou komisi, aby připravila legislativu na ochranu novinářů v Evropě.
Europoslanci v dokumentu také připomněli, že vražda novináře Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové je už druhým smrtelným útokem na novináře v unijní zemi za půl roku. Loni v říjnu zemřela na Maltě po bombovém útoku novinářka Daphne Caruanová Galiziová, která psala o organizovaném zločinu a také o podezřeních na nepravosti vysokých politiků z okruhu maltského premiéra.
Poslanci EP v dnes přijatém dokumentu také vyzvali Evropskou komisi a státy EU, aby připravili legislativní návrhy na ochranu novinářů v EU.
V rezoluci EP se rovněž píše, že slovenský novinář Kuciak se zaměřoval na vyšetřování daňových podvodů a praní špinavých peněz. Ve svém posledním článku psal o možném zneužívání zemědělských dotací EU italskou mafií 'Ndrangheta a o podezření na její vazby s vládními úředníky.
Kuciak ve svém nedokončeném článku psal o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonina Vadaly, na blízké spolupracovníky nedávno odstoupivšího slovenského premiéra Roberta Fica. Kuciakova vražda vyvolala na Slovensku masové demonstrace a politickou krizi, která vyústila ve Ficovu demisi. Koalice se pak dohodla na nové vládě, v níž zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.
Rezoluce rovněž připomněla, že Kuciak už loni podal na veřejném státním zastupitelství žalobu poté, co mu vyhrožoval slovenský podnikatel. Podle Kuciaka ani šest týdnů po podání oznámení policie případ neřešila. EP vyzval slovenského nejvyššího státního zástupce, aby se tímto trestním oznámením police zabývala.
Slovenská europoslankyně z vládní strany Směr-sociální demokracie Monika Smolková označila některé informace v rezoluci za zkreslené, například má výhrady ke kritice svobody médií na Slovensku. "V hodnocení (nevládní) organizace Reportéři bez hranic skončilo Slovensko na 17. místě světového žebříčku svobody tisku," řekla ČTK Smolková.
Témata: novináři, Ján Kuciak, Evropský parlament
Související
6. září 2024 11:09
8. července 2024 19:45
13. června 2024 17:54
2. dubna 2023 18:57
1. prosince 2022 19:14
9. října 2022 15:20