Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti z OPCW v Dúmě odebrali další vzorky

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Tým expertů z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve městě Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku odebral další vzorky, které budou sloužit k vyšetření údajného chemického útoku ze 7. dubna. S odkazem na dnešní sdělení OPCW o tom informovala agentura AP.

Vzorky budou poslány k analýze do laboratoří schválených OPCW. Experti mají za úkol zjistit, zda byly chemické zbraně opravdu použity, nikoli pátrat po odpovědnosti za útok.

Odborníci OPCW odebrali v Dúmě první vzorky o víkendu, dva týdny po údajném chemickém útoku, který si podle záchranářů napojených na povstalce vyžádal životy více než 40 civilistů. USA, Francie a Británie z útoku viní režim syrského prezidenta Bašára Asada, jehož spojencem je Rusko. Tři západní země na útok reagovaly nálety na syrské cíle, které údajně sloužily ke zpracovávání a skladování chemických zbraní. Moskva i Damašek obvinění odmítají a odvetné nálety označily za agresi vůči svrchovanému státu.

Experti OPCW v Sýrii týden čekali na první možnost odebrat v Dúmě vzorky; odklady jejich cesty byly vysvětlovány zejména bezpečnostními důvody. Francouzské ministerstvo zahraničí už minulý týden dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoku z Dúmy mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.

Americký ministr obrany Jim Mattis obvinil z maření práce vyšetřovatelů OPCW syrskou vládu. Damašek je podle něj známý tím, že "se snaží odklidit důkazy předtím, než se na místo dostane tým vyšetřovatelů".

Témata:  Sýrie chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.