reklama

"Je to historická dohoda," řekla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Její německá kolegyně Ursula von der Leyenová uvedla, že vyzbrojování bojových jednotek je stále náročnější a nákladnější, a proto je rozumné novou generaci technologií vyvíjet společně.

Dohodnutá spolupráce se bude týkat rovněž vývoje bezpilotních strojů a námořních bojových letadel. Na projektu eurodronu budou Němci a Francouzi nadále pokračovat v již započaté spolupráci se Španělskem a Itálií. Námořní bojový letoun by měl být připraven k nasazení od roku 2035.

Nejdůležitější je nicméně dohoda o vývoji nového společného bojového letounu. Ten by měl do roku 2040 nahradit německé stroje Eurofighter a francouzské Rafale. Konečným cílem nejsou jen samotné stroje, ale vytvoření komplexního systému, který bude schopen ovládat i drony a satelity.

Podepsaný dokument vypočítává základní vojenské požadavky na bojový letoun nové generace. V červnu má podle agentury DPA následovat časový harmonogram projektu. Na spolupráci při vývoji letounu se již ve středu dohodly evropské konsorcium Airbus a francouzská společnost Dassault Aviation.

Podle von der Leyenové se ostatní země "přirozeně" mohou k projektu připojit. Zájem již vyjádřila Itálie, Španělsko a Británie. Parlyová nicméně zdůraznila, že požadavky na nový stroj vytyčí nejprve Francie a Německo.

Plány na nový bojový letoun kritizuje německá levicová opozice. Podle německé europoslankyně za stranu Levice Sabine Lösingové se jedná o vyhazování peněz.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama