Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové stále stojí za Asadem, tvrdí Lavrov

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).
Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).
Foto: kremlin.ru

Moskva - Rusko, Írán a Turecko se shodly, že mírový proces v Sýrii musí pokračovat navzdory úderům, které v zemi nedávno podnikla západní koalice. Na jednání se svými protějšky v Moskvě to dnes uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Všechny tři země musejí podle něj pomoci syrské vládě zbavit zemi teroristů.

Šéf ruské diplomacie rovněž uvedl, že prohlášení některých zástupců syrské opozice poškozují snahy vzkřísit ženevské mírové rozhovory. Ty se v minulosti konaly pod záštitou OSN a jejich cílem je najít politické řešení syrského konfliktu.

Přestože byl v Sýrii prakticky zničen odpor teroristické organizace Islámský stát (IS), boje v zemi pokračují. Syrský režim s ruskou pomocí a za podpory Íránu dál bojuje s ozbrojenou opozicí, z níž se některé skupiny opírají o podporu Západu. Turecko se v syrském pohraničí snaží vytlačit místní Kurdy, které obviňuje ze spolupráce s tureckými Kurdy. Vojenskou ofenzivu na severozápadě Sýrie spustila Ankara v lednu a chce postupovat dále na severovýchod. Damašek tuto operaci označil za neoprávněnou invazi.

Do bojů se v polovině dubna více zapojily i Spojené státy, Británie a Francie, když podnikly letecké údery na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy, podle nichž syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.

Témata:  Sergej Lavrov Sýrie ruské angažmá v Sýrii Bašár Asad diplomacie

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:06

Protest v RTVS. Zaměstnanci požadují zachovat svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy