Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klausová dnes skončila jako velvyslankyně na Slovensku

Livia Klausová v Lánech
Livia Klausová v Lánech
Foto: www.hrad.cz

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

"To nebylo o mém rozhodování, abych to uvedla na pravou míru. Standardní doba vyslání velvyslance je čtyři roky. Já jsem přijela (do Bratislavy) v roce 2013 v prosinci. Takže byla pro mě čest, že jsem mohla ještě o něco déle na Slovensku zůstat," řekla Klausová novinářům začátkem dubna na Štrbském Plese během návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana.

Zeman tehdy uvedl, že Klausová odchází z vlastní iniciativy, neboť má sedm vnoučat, kterým se chce věnovat. Její vyslání na Slovensko prosazoval před lety právě Zeman, který se kvůli tomu nepohodl s tehdejším šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem.

Livia Klausová se narodila v Bratislavě v listopadu 1943, od dvou let ale žila Praze, kde později vystudovala zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické. Od konce 60. let do roku 1993 působila v Ekonomickém ústavu ČSAV. Po zvolení manžela Václava Klause prezidentem v březnu 2003 plnila deset let roli první dámy.

Jméno nového velvyslance na Slovensku zatím není známo. Ambasádu v Bratislavě bude dočasně vést jako chargé d´affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

Témata:  Livia Klausová Slovensko diplomacie

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:08

Manželství Harryho a Meghan se hroutí? Snaží se přesvědčit o opaku, moc to ale nejde

Princ Harry a Meghan Markle se po týdnech spekulací o napětí v jejich vztahu objevili bok po boku na koncertě americké zpěvačky Beyoncé v Los Angeles. V rámci jejího turné Cowboy Carter si užívali večer plný hudby, tance a společných chvil, a veřejnosti tak dali jasně najevo, že jejich manželství rozhodně není v troskách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?