Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN dostala od začátku roku desítky stížností na sexuální zneužívání

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - OSN obdržela v letošních prvních třech měsících 54 stížností na sexuální zneužívání, kterého se údajně dopustili její (spolu)pracovníci. V úterý to oznámil mluvčí OSN Farhan Haq s tím, že všechna obvinění se prověřují.

Čtrnáct stížností směřuje proti příslušníkům mírových sborů OSN. Osmnáct se týká zaměstnanců neupřesněných agentur, fondů a programů OSN. Jiných 21 bylo vzneseno proti osobám z partnerských organizací OSN. Jednomu obvinění čelí člen mezinárodní jednotky, která působí pod mandátem Rady bezpečnosti OSN.

Z 66 obětí je 13 nezletilých dívek, uvedl Haq. Podle něj jsou dvě zneužité ženy a jedna dívka těhotné.

Dosavadní vyšetřování ukázalo odůvodněnost dvou stížností a dvou ne. Dalších 21 obvinění je v různé fázi vyšetřování a 27 se předběžně vyhodnocuje, dodal Haq podle agentury AP.

Loni OSN obdržela 138 stížností na sexuální delikty svých (spolu)pracovníků. Vyplývá to z březnové zprávy OSN, podle které se přes 40 procent obvinění týkalo příslušníků mírových sborů. Generální tajemník OSN António Guterres označil eliminaci zneužívání za jednu ze svých hlavních priorit pro letošek.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) sexuální zneužívání

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.