Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN dostala od začátku roku desítky stížností na sexuální zneužívání

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - OSN obdržela v letošních prvních třech měsících 54 stížností na sexuální zneužívání, kterého se údajně dopustili její (spolu)pracovníci. V úterý to oznámil mluvčí OSN Farhan Haq s tím, že všechna obvinění se prověřují.

Čtrnáct stížností směřuje proti příslušníkům mírových sborů OSN. Osmnáct se týká zaměstnanců neupřesněných agentur, fondů a programů OSN. Jiných 21 bylo vzneseno proti osobám z partnerských organizací OSN. Jednomu obvinění čelí člen mezinárodní jednotky, která působí pod mandátem Rady bezpečnosti OSN.

Z 66 obětí je 13 nezletilých dívek, uvedl Haq. Podle něj jsou dvě zneužité ženy a jedna dívka těhotné.

Dosavadní vyšetřování ukázalo odůvodněnost dvou stížností a dvou ne. Dalších 21 obvinění je v různé fázi vyšetřování a 27 se předběžně vyhodnocuje, dodal Haq podle agentury AP.

Loni OSN obdržela 138 stížností na sexuální delikty svých (spolu)pracovníků. Vyplývá to z březnové zprávy OSN, podle které se přes 40 procent obvinění týkalo příslušníků mírových sborů. Generální tajemník OSN António Guterres označil eliminaci zneužívání za jednu ze svých hlavních priorit pro letošek.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) sexuální zneužívání

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.