Jerevan - Demonstranti v Arménii, kteří v uplynulých dnech ochromili život v Jerevanu a způsobili pád arménského premiéra, dříve dlouholetého prezidenta Serže Sargsjana, uposlechli výzvy opozičního předáka Nikola Pašinjana k ukončení protestů. Oznámila to dnes agentura Interfax. Stalo se tak po středečním ústupku vládní Republikánské strany, otvírajícím Pašinjanovi cestu ke zvolení premiérem na zasedání parlamentu 8. května.
"Život v Jerevanu a dalších oblastech Arménie se po Pašinjanově výzvě dnes vrátil k normálu. Všechny výpadovky jsou otevřené, funguje železnice, hraniční přechody a celnice," vylíčil zpravodaj ruské agentury. "Od jitra se mladí lidé připojili ke komunálním pracovníkům a čistili ulice a náměstí po středeční demonstraci," dodal.
V hlavním městě dnes zasedá parlament, k poslední schůzi se sešla také vláda, které úřadující premiér Karen Karapetjan poděkoval za práci "v zajímavém období".
Politická krize v Arménii vypukla v polovině dubna, kdy začaly protesty proti Sargsjanově snaze uchovat si moc. Sargsjan byl deset let prezidentem a před přestupem do premiérského křesla nechal změnit ústavu, aby výkonnou moc přenesl z rukou šéfa státu na šéfa vlády. Sargsjan byl zvolen šéfem vlády 17. dubna, ale odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan, pokládaný za prozápadního, liberálního politika.
Pašinjan má zatím podporu tří opozičních stran se 47 poslanci, ale ke zvolení premiérem potřebuje nejméně 53 z celkem 105 hlasů. Ty se mu 1. května při první volbě zajistit nepodařilo.
Vzápětí protesty propukly s ještě větší silou. Republikánská strana, která dosud ovládala arménskou politickou scénu a má v parlamentu většinu, proto ustoupila a slíbila, že pokud se příští týden Pašinjan zaručí podporou aspoň třetiny ze 105 poslanců, bude pro něj údajně hlasovat všech 58 republikánů. Hlasovat se bude v úterý.
Témata: Arménie
Související
9. května 2024 16:51
14. října 2023 18:58
30. září 2023 21:56
26. září 2023 10:50
19. září 2023 15:38
18. září 2022 14:49