Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Marx prý za zločiny komunismu nemohl, tvrdí Juncker

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Trevír - Filosof a revolucionář Karl Marx by měl být vnímán v kontextu své doby a neměla by se na něj svalovat zodpovědnost za zločiny komunismu. V proslovu v západoněmeckém Trevíru to dnes u příležitosti dvoustého výročí Marxova narození řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V rodišti německého myslitele se v sobotu otevře několik výstav, v centru města bude odhalena jeho socha v nadživotní velikosti. Proti oslavám Marxova narození se konají i protesty.

"Karla Marxe je třeba chápat v kontextu jeho doby," uvedl Juncker ve svém projevu. "Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe," dodal předseda Evropské komise, který pochází z politického tábora křesťanských demokratů.

Při slavnosti v trevírské bazilice se Marxe dnes zastala také Malu Dreyerová, sociálnědemokratická premiérka spolkové země Porýní-Falc, v níž myslitelovo rodiště leží. "Zločiny, které byly ve 20. století v jeho jméně spáchány na milionech lidí, nemůžeme dávat za vinu jemu," uvedla.

Krátce před projevem Dreyerové vyvedli organizátoři z baziliky, kterou zaplnila zhruba tisícovka hostů, člověka, který proti Marxovi a jeho odkazu hlasitě protestoval. "Ceremonie sem nebo tam, je dobře, že je u nás možné svobodně vyjádřit svůj názor," komentovala incident Dreyerová.

Slavnostní akt předcházel sobotnímu otevření několik výstav věnovaných neslavnějšímu trevírskému rodákovi. Největší z nich s názvem Karl Marx 1818-1883. Život. Dílo. Doba. si budou moci zájemci z řad veřejnosti prohlédnout v Rýnském zemském muzeu až do 21. října. V Marxově rodném domě se otevře v sobotu nová stálá výstava.

V sobotu bude v centru města odhalena rovněž Marxova socha v nadživotní velikosti, kterou městu darovala Čína. Vztyčení pomníku kontroverzního myslitele vyvolalo protesty. Dnes večer se například v Trevíru uskuteční akce protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), na které s proslovem vystoupí jako hlavní host bývalý český prezident Václav Klaus. Na sobotu AfD plánuje tichý protestní pochod městem.

Jeden z duchovních otců komunismu se v Trevíru narodil 5. května 1818 a ve městě nedaleko francouzských hranic strávil prvních 17 let svého života. Trevír se dvousté výročí od jeho narození snaží využít i k posílení svého významu. Nalákat chce mimo jiné nové turisty, například z Číny jich podle DPA do města hlavně kvůli slavnému rodákovi již nyní přijíždí ročně kolem 150.000.

Témata:  Jean-Claude Juncker komunismus pomník demonstrace Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.