Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Barma hlásí po střetech povstalců s armádou 19 mrtvých

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Rangún - Při střetech mezi barmskou armádou a ozbrojenými povstalci zahynulo dnes na severu země 19 osob. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na armádu.

"V bojích zemřelo 19 osob," řekl AFP vojenský zdroj. "Dále bylo raněno 24 lidí - mužů i žen," rozvedl. Armáda povstalce obviňuje z toho, že zaútočili na několik vojenských základen.

Armáda neupřesnila počet vojáků, povstalců a civilistů mezi mrtvými. Podle místní neziskové organizace, která pomáhala při převozu raněných do nemocnice, jsou mezi mrtvými civilisté, včetně dvou žen, z nichž jedna byla těhotná.

Se státní mocí v Barmě bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin; v zemi žije přes 130 různých etnik. V poslední době nabraly střety na intenzitě v Šanském a sousedícím Kačjinském státu, které leží na severu země.

Podle švýcarského zpravodajského serveru 24heures se armáda střetla s T'angskou národně osvobozeneckou armádou (TNLA). Ta byla ustavena v roce 2009 jako ozbrojená složka Osvobozenecké fronty Palaunského státu (PSLF). PSLF se sice v roce 2005 vzdala vládě, ale část jejích příslušníků kapitulaci odmítla. TNLA čítá zhruba 600 mužů, jejím hlavním cílem je dosáhnout sebeurčení etnické menšiny Palaunů.

Témata:  Barma násilí vražda zbraně armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.