Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko se stále dohaduje s Makedonií o název státu, do věci se vloží premiéři

Makedonie, ilustrační foto
Makedonie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Atény - Dlouholetý spor mezi Makedonií a Řeckem o název státu Makedonie se brzy přesune na úroveň předsedů vlád. Podle dnešního sdělení vyjednavače OSN Matthewa Nimetze se jej 17. května na okraji summitu Evropské unie (EU) se zeměmi západního Balkánu v bulharské Sofii pokusí vyřešit řecký premiér Alexis Tsipras a makedonský předseda vlády Zoran Zaev.

Nimetz dohodu o setkání oznámil po více než šestihodinovém jednání s ministry zahraničí obou zemí, makedonským Nikolou Dimitrovem a řeckým Nikosem Kotziasem na předměstí Atén. Skončené rozhovory označil za velmi seriózní, intenzivní a pozitivní.

Řecko se od vyhlášení nezávislosti Makedonie na Jugoslávii před 27 lety brání tomu, aby sousední země užívala název totožný s pojmenováním jeho severní části. Atény se obávají vznášení možných územních nároků a kvůli sporu zablokovaly zahájení rozhovorů o přistoupení této bývalé jugoslávské republiky k EU i její členství v NATO.

Jako nejpravděpodobnější budoucí název se jeví Horní Makedonie nebo Severní Makedonie. Za ústupek, že v názvu se jméno Makedonie objeví, ale Atény požadují, aby Skopje změnilo ústavu a nové jméno do ní zaneslo.

Témata:  Řecko Makedonie EU diplomacie politici

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.