reklama

Je vězněna pod přísným policejním dohledem od roku 2010, ačkoli nebyla obviněna z žádného trestného činu. Její manžel byl v roce 2009 odsouzen k jedenáctiletému trestu odnětí svobody za podvracení státu a loni v červenci zemřel na rakovinu poté, co mu úřady nedovolily léčit se v zahraničí.

Řada známých osobností - jako nositel Nobelovy ceny za literatury v roce 2003 John Maxwell Coetzee, básnířka Rita Doveová, spisovatelé Paul Auster, Khaled Hosseini a Ma Jian - natočili videonahrávky, na nichž čtou výňatky z básní, které napsala Liou Sia. Učinili tak v rámci kampaně organizované organizací Amnesty International a americkým PEN klubem.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters v reakci na tento počin umělců uvedlo, že Liou je čínská občanka a její práva jsou chráněna v souladu se zákonem. Ministerstvo veřejné bezpečnosti na žádost o komentář nereagovalo.

Liou Sia v minulosti opakovaně projevila přání přestěhovat se do jiné země. Koncem dubna ale dala najevo, že ve splnění této touhy věří čím dál méně a je připravena zemřít doma. "Teď už nemám čeho se bát. Pokud nemohu odjet, pak zemřu ve svém domově," řekla Liou podle Reuters v telefonickém rozhovoru s čínským spisovatelem žijícím v Německu Liao I-wuem.

reklama