Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Napětí mezi Čínou a USA, americké lodě operují u sporných ostrovů

USS Decatur, U.S. Navy, ilustrační foto
USS Decatur, U.S. Navy, ilustrační foto
Foto: navy.mil

Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes operovaly v blízkém okolí Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje navzdory dlouholetému územnímu sporu s Vietnamem. Informovala o tom agentura Reuters. Americké námořní manévry zřejmě vzbudí nevraživou reakci v Pekingu, který nyní hraje důležitou roli vzhledem k připravovaným průlomovým jednáním mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Do vzdálenosti 12 námořních mil (22 kilometrů) od souostroví se podle Reuters dostaly raketový křižník Antietam a torpédoborec Higgins. Obě plavidla jsou schopna nést řízené střely a obě provedla manévry poblíž ostrůvků Tree, Lincoln, Triton a Woody.

Paracelské ostrovy jsou jedním ze sporných území v Jihočínském moři, Peking nad nimi převzal plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem.

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Témata:  U.S. Navy Čína USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.