Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktivista dostal v Emirátech 10 let vězení. Podle soudu hanobil zemi a šířil sektářství

Dubaj
Dubaj
Foto: Tim Reckmann

Abú Zabí - Prominentní aktivista za lidská práva Ahmad Mansúr byl ve Spojených arabských emirátech ve čtvrtek odsouzen k deseti rokům vězení za hanobení vlasti na sociálních sítích. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Osmačtyřicetiletý otec čtyř dětí byl zatčen loni v březnu. Jeho zadržení kritizovali ochránci lidských práv s tím, že neměl možnost hovořit s právníkem a byl držen na samotce.

Soud Mansúra zprostil obvinění ze spolupráce s teroristickou organizací, ale byl shledán vinným z "publikování falešných informací, které poškozují pověst země" a ze "šíření nenávisti a sektářství".

Kromě deseti roků za mřížemi dostal Mansúr pokutu jednoho milionu dírhámů (šest milionů Kč) a bude pod dohledem úřadů tři roky po propuštění.

V roce 2011 byl Mansúr spolu s dalšími aktivisty zatčen, když požadoval politické a ekonomické reformy. Později mu byla udělena milost.

O čtyři roky později získal Cenu Martina Ennalse pro ochránce lidských práv za svou práci o nezákonném zadržování, mučení a nedůstojném zacházení se zatčenými v SAE.

SAE patří k nejbohatším zemím na Blízkém východě a jsou významným hráčem na poli hi-tech a inovací, jejich politický systém je ovšem považován za nesvobodný. Ve federaci sedmi emirátů, mezi které se řadí Abú Zabí i Dubaj, neexistuje žádná oficiální opozice a politické strany jsou zakázány.

V roce 2013 bylo téměř 70 islamistů odsouzeno k odnětí svobody za údajné plánování státního převratu.

Loni, když SAE a další arabské státy přerušily diplomatické styky s Katarem a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu, státní zástupce SAE občany varoval, že za podporu Kataru hrozí vysoké pokuty a až 15leté vězení.

Témata:  Spojené arabské emiráty Dubaj

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.