reklama

Jednání nebudou snadná, neboť ostatní členové skupiny nesouhlasí s postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodu, ochraně klimatu a k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem.

"Největší obavy mám z toho, že mezinárodní řád založený na pravidlech a zásadách je zpochybňován. Je překvapivé, že za tím nestojí obvyklí podezřelí, ale hlavní architekt a garant tohoto řádu - Spojené státy," řekl Tusk s tím, že diskuze na summitu budou mít k poklidným debatám velmi daleko.

"Je očividné, že americký prezident a zbytek skupiny mají jiné názory na obchod, klimatické změny a jadernou dohodu s Íránem," poznamenal šéf Evropské rady.

"Samozřejmě, že nemůžeme přinutit USA změnit názory. I tak ale nepřestaneme přesvědčovat naše americké přátele a prezidenta Trumpa, že podkopávání řádu nedává žádný smysl," uvedl Tusk.

Nový italský premiér Giuseppe Conte chce na summitu prosazovat rozumné a umírněné postoje ke clům. Očekává se, že vrcholnému setkání bude téma cel dominovat kvůli nesouhlasu s tím, že americký prezident uvalil cla na dovoz ocele a hliníku, která postihla mimo jiné Kanadu a Evropskou unii.

"Pokud jde o celní tarify, jsou tady velmi konfliktní postoje," řekl Conte novinářům před začátkem vrcholné schůzky. "My chceme podporovat rozumný postoj. Pokusíme se pochopit důvody, které přiměly ostatní zaujmout takové postoje, podle toho pak budeme jednat," dodal.

Conte se zmínil o protiruských obchodních sankcích, od kterých chce, aby nepoškozovaly obyčejné Rusy. Řekl také, že Itálie je naprosto nespokojená s tím, jak EU přistupuje k přistěhovalectví z Afriky.