reklama

"Máme s Ruskem dobré vztahy více než šest desetiletí, skoro sedm. Nikdy za dobu těchto vztahů se (Rusové) nesnažili diktovat, co máme dělat, i když názorové rozdíly existují," řekl Asad.

Syrský občanský konflikt začal v roce 2011. Rusko do něj v roce 2015 vstoupilo a pomohlo Asadově vládě dobýt zpět ztracená území. Pod kontrolou syrské vlády nebo jejích spojenců je nyní kolem 60 procent syrského území.

"Rozhodnutí o tom, co se v Sýrii stane, jsou syrská," uvedl Asad. Na možné neshody mezi Ruskem a Sýrií upozornila zpráva z tohoto týdne, podle níž se Damašku nelíbí údajné rozmístění ruských sil poblíž libanonské hranice. Rusko také nedávno vyzvalo všechny nesyrské jednotky, aby odešly z jižní Sýrie, což se interpretuje jako výzva určená hlavně Íránu. Rusko tak pomáhá řešit obavy Izraele o působení Íránců v blízkosti jeho hranice.

Asad v interview také řekl, že očekává konec války do roka. Zopakoval ale, že chce dobýt zpět celé syrské území. Podle něj konflikt prodlužuje vměšování západních zemí jako Francie, USA nebo Británie. O působení západních sil v Sýrii hovořil jako o "koloniální" intervenci. Asad také řekl, že Sýrie přestala s evropskými zeměmi sdílet tajné informace. 

reklama