Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová má problémy? Kvůli migračnímu sporu čelí tlaku od sesterské CSU

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Vláda.cz

Berlín - Nový spor o uprchlíky, který vypukl mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU), může mít vážné dopady na fungování celé vlády. Ta se přitom rodila horko těžko. Do sporu se už vložila řada politiků konzervativní unie CDU/CSU.

Nový spor se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, Švýcarsku nebo Norsku. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje. A výjimečná situace, kterou v září 2015 vyhlásil tehdejší ministr vnitra Thomas de Maiziére, v tomto ohledu v Německu panuje dodnes. 

Změna německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Merkelová však zatím návrh Seehofera odmítá, kvůli čemuž ministr v pondělí nečekaně zrušil představení svého "migračního plánu", které chystal na dnešek.

Bavorský premiér Markus Söder se dnes jasně postavil za svého stranického šéfa Seehofera. "Jsme pevně přesvědčeni, že Německo musí jednat podle práva a zákona. Také v Německu je konečně čas na jasná pravidla," řekl. "Kdo říká, že se rok 2015 nesmí opakovat, musí teď jednat," podotkl v narážce na opakované prohlášení Merkelové. V roce 2015 do spolkové republiky přišlo rekordních 890 tisíc žadatelů o azyl.

Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření bývalý bavorský premiér z let 1993-2007 Edmund Stoiber, podle něhož rozhodnutí Merkelové z roku 2015 umožnit všem uprchlíkům řízení o azylu v Německu zemi zcela přetížilo. "Vláda práva to skutečně nebyla," nechal se slyšet.

Za tvrdými slovy politiků CSU se podle odborníků skrývá i to, že bavorskou stranu na podzim čekají zemské volby, v nichž bude o přízeň voličů bojovat i s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD).

Postoji Merkelové ale nerozumí ani někteří politici její křesťanské demokracie, včetně saského ministerského předsedy Michaela Kretschmera, který se za Seehofera otevřeně postavil. 

Témata:  Angela Merkelová Horst Seehofer Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:15

Anně Slováčkové (†29) dali sbohem před měsícem. Důležitý člověk řekl, proč chyběl

Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Komentář

Rusko si může vybrat: Evropští vojáci na Dněpru, nebo u mezinárodně uznaných hranic

Už se stalo tradicí, že Kreml ujišťuje o svém zájmu o mír, načež svá slova vzápětí doprovodí dalšími útoky na civilní cíle či posilováním útočných kapacit. Ani tento týden nepřinesl výjimku. Zatímco Vladimir Putin veřejně prohlašoval, že je otevřen jednáním o míru, nad ukrajinskými městy zněly letecké poplachy a v ruském zázemí přibývalo jednotek, které se zjevně připravují na rozsáhlejší jarní nebo letní ofenzívu.