Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loď Lifeline s 230 uprchlíky zakotvila ve Vallettě, Malta loď zabaví a zahájí vyšetřování

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Valletta - Plavidlo německé nevládní organizace Lifeline se zhruba 230 migranty, kteří byli zachráněni před týdnem u libyjských břehů, dorazilo dnes večer na Maltu. Tamní premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že migranty si rozdělí osm zemí Evropské unie. 

Jak informovala agentura AFP, plavidlo zakotvilo v přístavu maltské metropole Valletty. Na místě je očekával velký počet policistů, zdravotníků a úředníků. Migranti se podrobí vstupním pohovorům a lékařskému vyšetření.

Podle maltského tisku si migranty rozdělí Malta, Francie, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Irsko, Nizozemsko a Belgie. Muscat také oznámil, že Malta loď zabaví a zahájí vyšetřování.

Premiér Malty zdůraznil, že dohoda zemí EU platí jen pro tento jeden případ, a upozornil, že zatím není stanoveno, kolik běženců která země přijme. To se podle něj domluví, až budou migranti zaregistrováni. Pak mohou také podat žádost o azyl. Pokud jeho podmínkám nevyhoví, budou deportováni do země původu.

Středomořské země se o přijetí migrantů z lodi Lifeline dohadovaly skoro týden, přijmout je předtím odmítla Itálie, kam měla loď plující zřejmě pod nizozemskou vlajkou namířeno.mItalská vláda loď nechtěla přijmout s tím, že její posádku už předem varovala, aby migranty nenaloďovala.

Posádku plavidla, které má podle tisku kapacitu jen asi 50 osob, italská pobřežní stráž informovala, že pro migranty přijede libyjská pobřežní stráž. Také úřad maltského premiéra v úterý v prohlášení uvedl, že za situaci migrantů na lodi Lifeline je zodpovědný její kapitán, protože ignoroval pokyny Itálie, které byly v souladu s mezinárodním právem.

Témata:  uprchlíci Malta Itálie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.