reklama

Návrh, který počítá s postupným náběhem reformy během příštích 15 let, musí schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident Vladimir Putin. Kreml se zatím od vládní novely de facto distancuje, očividně z obavy před poškozením prestiže hlavy státu. 

Sociálně nanejvýš citlivý problém se ruské vedení snažilo zmírnit načasováním vládního rozhodnutí, které bylo zveřejněno 14. června, tedy v den zahájení světového fotbalového šampionátu v jedenácti ruských městech. Podle průzkumu nezávislé agentury Levada tento záměr alespoň částečně vyšel. Mistrovství za nejdůležitější událost považuje 56 procent dotázaných Rusů, oznámení důchodové reformy 31 procent.

Slabá a rozdrobená ruská opozice se proti zvýšení důchodového věku postavila jako jeden muž, pod transparenty se v ruských městech shromažďují stoupenci komunistů, ultraradikální Levé fronty, liberálů a pravicových skupin. Dnes se sešli nebo sejdou v Permu, Jaroslavli nebo Čerepovci. Shromáždění v Moskvě radnice zakázala s odkazem na zvláštní režim platný během fotbalového mistrovství.

Některých demonstrací se účastní stoupenci nebo i členové vládní strany Jednotné Rusko. Důchodkyně Vera Siňajevová, členka strany z Ťumeně, v úterý podle rozhlasové stanice Echo Moskvy na protestní demonstraci veřejně obvinila Putina ze lži.

Loading...
reklama