Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povstalci a zástupci Ruska se jednali o Sýrii, rozhovory skončily nezdarem

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Jednání syrských protivládních povstalců a zástupců Ruska o ukončení bojů v jižní Sýrii ztroskotalo na tom, že se povstalci odmítají vzdát těžkých zbraní.

Krátce nato ruské letouny provincii Dará bombardovaly, poprvé za uplynulé čtyři dny. S odkazem na sdělení povstalců a exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura Reuters.

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila před dvěma týdny ofenzivu s cílem dobýt jihozápadní provincii Dará z rukou povstalců. Boje zatím podle OSN přinutily statisíce civilistů opustit domovy a podle syrského exilu si vyžádaly bezmála sto lidských životů.

"Rozhovory s ruským nepřítelem ve městě Busra aš-Šám (v provincii Dará) ztroskotaly, jelikož (Rusové) trvali na vydání těžkých zbraní," uvedl abú Šajmá, který je mluvčím Syrské svobodné armády (FSA), což je uskupení protivládních povstalců, kterému se dostalo podpory od Turecka, Saúdské Arábie, či Británie a také od předchozí administrativy Spojených států.

Témata:  Sýrie Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.