Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská vláda chce zachovat úzké vztahy s EU

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Britská vláda dnes zveřejnila plán toho, co se má dít po brexitu. V téměř 100stránkovém dokumentu se uvádí, že občané EU nebudou potřebovat k turistickým cestám víza a že budou moci v Británii uzavírat dočasné pracovní smlouvy. Jádrem plánu je zachování úzkých vazeb s EU, především pak volný pohyb zboží. Londýn má zájem na volném pohybu vzdělaných a nadaných osob mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií a studentům z unie umožní v zemi studovat.

S kompromisním návrhem nesouhlasí řada politiků Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové, kteří zastávají myšlenku takzvaného tvrdého brexitu, tedy úplné odluky od unijních struktur.

Nespokojené je také vedení londýnské City, tedy finančního centra země. Pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, totiž vládní plán předpokládá určitou flexibilitu, což podle agentury Reuters v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy.

"Dnes zveřejněný brexitový plán je skutečnou ranou pro britské finančnictví a s tím související sektor služeb," prohlásila Catherine McGuinnessová ze správy City. "S volnými obchodními vztahy k Evropě bude sektor financí a služeb méně schopen vytvářet pracovní místa, generovat daně a podporovat růst napříč hospodářství. Je to prosté," dodala.

Nový britský ministr pro odchod z EU Dominic Raab doufá, že návrh uklidní ty unijní politiky, kteří měli ohledně budoucích vztahů mezi unií a Spojeným královstvím obavy.  V parlamentu prohlásil, že nyní je na Evropské unii, aby k celé věci zaujala stanovisko. "Je na EU, aby odpověděla obdobně. Přistupujeme k vyjednávání v duchu pragmatismu, kompromisu a také přátelství. Doufám a věřím, že EU bude naše návrhy řešit ve stejném duchu," řekl.

Ústředním bodem návrhu je, že po konci přechodného období v prosinci 2020 skončí volný pohyb osob, který unie považuje za jeden ze svých pilířů a výdobytků. Britská vláda ale zároveň uznává, že bude nezbytné uznat hloubku a propojenost vztahů mezi občany Spojeného království a pobrexitové Evropské unie. To se projeví především v tom, že občané unie budou mít ve srovnání s jinými státy vůči Británii zvláštní postavení. List The Guardian nicméně s odvoláním na vládní zdroje poznamenal, že i ostatní státy budou moci v budoucnu dojednat podobnou preferenční dohodu s Británií.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy