reklama

Gaye a lesbičky přišla podpořit také slovenská veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová, která z podia upozornila na chybějící posun v otázce práv LGBT komunity na Slovensku. Kvůli své účasti na akci Duhový pride Bratislava se ombudsmanka podobně jako loni stala terčem kritiky jedné z vládních stran.

Mezi účastníky shromáždění za zviditelnění LGBT komunity nechyběly duhové vlajky, symbol gayů a lesbiček, jakož i transparenty za registrovaná partnerství párů stejného pohlaví, které Slovensko dosud nezavedlo. Podobná shromáždění se každoročně konají po celém světě.

"Letos jsme se rozhodli zviditelnit téma odchodu mladých LGBT lidí. Loni nám z průzkumu vyplynulo, že až dvě třetiny z nich zvažují odchod ze Slovenska," řekl novinářům na dotaz ČTK Martin Macko, zástupce Iniciatívy Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace. Macko dodal, že cílem akce je také upozornit na chybějící ukotvení registrovaných partnerství ve slovenském právním řádu, což podle něj způsobuje členům LGBT komunity problémy v praktickém životě.

Macko uvedl, že loňského ročníku akce Duhový pride se v Bratislavě zúčastnily tři tisíce lidí a že letos je účast patrně vyšší.

Na akci, do jejíhož programu organizátoři zařadili také průvod ulicemi Bratislavy, dohlížely početné policejní hlídky. V roce 2010 historicky první demonstraci gayů, lesbiček a lidí s jinou než heterosexuální orientací na Slovensku narušily útoky extremistů.

"Homosexualita se nemá léčit, ale respektovat. Právní úprava (registrovaných) partnerství není v rozporu s našimi tradičními hodnotami a ani je neohrožuje. Po roce musím konstatovat, že na Slovensku nic nového," řekla v projevu slovenská ombudsmanka, kterou dav přivítal potleskem.

reklama