Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Turecku zadrželi německého občana, údajně šířil teroristickou propagandu

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Ankara - V Turecko byl zadržen další občan Německa. Úřady ho obvinily, že na sociálních sítích propagoval Stranu kurdských pracujících (PKK). Tu řadí k teroristickým organizacím nejen Turecko, ale i USA a EU.

Muže, který je zřejmě tureckého původu, zatkla protiteroristická policejní jednotka ve středu v provincii Hatay na jihovýchodě země a dotyčný byl vzat do vazby. 

Vztahy Turecka s Německem a dalšími evropskými státy jsou napjaté od té doby, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zahájil tažení proti svým odpůrcům po nezdařeném pokusu o převrat z července 2016. Zadrženo bylo více než 50.000 lidí a dalších asi 160.000 lidí, včetně novinářů, soudců nebo učitelů, bylo propuštěno ze zaměstnání.

Berlín masové zatýkání kritizoval, odmítl vydat osoby, které byly podle Turecka do puče zapleteny, a požaduje osvobození několika německých občanů zatčených v Turecku.

Ke zmírnění napětí mezi Tureckem a Německem přispělo únorové propuštění německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu.

Minulý týden v Turecku vypršel výjimečný stav, který trval dva roky. Německo následně oznámilo, že ruší hospodářské sankce, které na Turecko uvalilo, a odstranilo ze svých webových stránek varování před zatčením pro německé občany, kteří chtějí zemi navštívit. Ve středu nicméně turecký parlament přijal nový protiteroristický zákon, který přejímá řadu opatření z výjimečného stavu. 

Témata:  Turecko Německo PKK policie Turecko

Související

Aktuálně se děje

10. února 2026 8:29

Policie vyšetřuje pokus o vraždu v Chebu. Po potyčce dvou cizinců

Dva cizinci utrpěli zranění při potyčce, ke které o víkendu došlo v Chebu. Zatímco jeden z mužů zůstává v nemocnici, druhého zadrželi policisté, kteří případ kvalifikovali jako pokus o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ghislaine Maxwell

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.