Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan zaútočil na poslance tureckého původu, kteří uznali genocidu Arménů

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Istanbul/Berlín - Kvůli rezoluci o genocidě Arménů, kterou minulý týden přijal Spolkový sněm, zazněla další ostrá slova. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napadl německé poslance s tureckými kořeny, kteří pro dokument hlasovali.

Jedním z hlavních iniciátorů rezoluce byl předseda strany Zelených Cem Özdemir, jehož rodiče se do Německa přestěhovali v 60. letech právě z Turecka. "Někteří z nich říkají, že jsou Turci," řekl Erdogan v Istanbulu. "Co je to prosím vás za Turky," dodal s tím, že by si poslanci měli nechat udělat krevní testy.

Ostře zaútočil také na Německo, které je podle něj "tou poslední zemí, která by měla hlasovat o takzvané genocidě". Nejprve by se měl Berlín zodpovídat z likvidace více než sta tisíc příslušníků kmene Hererů na území dnešní Namibie během své koloniální vlády, řekl Erdogan.

Německá vláda Erdoganova slova odsoudila. "Spolkový sněm učinil suverénní rozhodnutí," uvedl mluvčí vlády kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Za "nechutná" prezidentova slova označili dnes zástupci turecké obce v Německu. Samo přijetí rezoluce o genocidě ale kritizovala jako "politickou show".

Erdogan německé poslance tureckého původu napadl již v sobotu. "Nemají s turectvím nic společného. Jejich krev je zkažená," řekl s tím, že je beztak známo, že jsou "prodlouženou rukou" zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Německo Turecko

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.