Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihu Indie hrozí nevídaná devastace, monzuny jsou letos mimořádně silné

Indie
Indie
Foto: tourism.gov.in

Dillí - Jih Indie nadále sužují monzunové deště, nejhůř je na tom svazový stát Kérala. Úřady hlásí již 37 mrtvých v důsledku záplav a sesuvů půdy, své domovy muselo opustit na 37 tisíc obyvatel.

"Byli evakuováni do 350 přijímacích center po celém svazovém státě," sdělil agentuře AFP jeden z regionálních koordinátorů.

Přímořský indický stát Kérala, oceňovaný turisty zejména díky malebným čajovým plantážím a rozsáhlým plážím lemovaným palmami, sužují vydatné deště pravidelně každý rok. Avšak letos jsou srážky mimořádně silné.

"Našemu státu hrozí nevídaná devastace," napsal na twitteru předseda kéralské vlády Pinaraji Vidžaja. "Ztraceno je mnoho životů. Zničeny jsou stovky domů," dodal.

Témata:  Indie povodně sesuv půdy

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 17:02

Nečekaně osobní vzkaz Štěpána Kozuba fanouškům. Rozjely se spekulace

Štěpán Kozub myslí na své fanoušky, což potvrdilo jeho obsáhlé vyjádření z tohoto týdne. Některé příznivce ale mohlo zaskočit, že se herec zmiňuje o náročném životním období. Děje se u něj snad něco podstatného? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.