Afghánistán je zemí, kde se odehrávají dva příběhy, konstatuje Gayle Tzemach Lemmonová v komentáři pro server CNN. Zahraničněpolitická analytička z think tanku Council on Foreign Relations soudí, že jak postupují jednání o tamním mírovém urovnání, oba tyto příběhy je potřeba brát v potaz.
Země nekonečné války i pokroku
V prvním příběhu je Afghánistán zemí nekonečné války, zmítanou cílenými atentáty a rostoucím počtem sebevražedných útoků, uvádí analytička. Připomíná, že tento týden zabil sebevražedný atentátník tři české vojáky, kteří se spolu s afghánskými kolegy účastnili rutinní hlídkové mise.
Atentát přišel krátce poté, co český parlament schválil vyslání dalších vojáků do Afghánistánu, navíc krom českých vojáků zahynuli koncem července i jejich dva američtí kolegové, rekapituluje Lemmonová. Dodává, že mezitím za svou zemi bojují a umírají afghánští vojáci, přičemž oběti z jejich řad narůstají.
"Mezi lednem a listopadem 2016 bylo zabito téměř 7 tisíc afghánských vojáků a policistů," pokračuje expertka. Doplňuje, že v rozmezí ledna a začátku května 2017 podle afghánské vlády přišlo o život 2.531 příslušníků bezpečnostních složek.
Na druhou stranu, ofenzivy Talibanu zatím afghánské síly zvládají odrážet a Talibanu se nedaří obsazovat města a udržovat je pod svou kontrolou, ačkoliv demonstruje svou schopnost podnikat na ně nájezdy, nastiňuje analytička.
Mimo uvedené destrukce je však Afghánistán zemí, kde je pokrok skutečný a viditelný, zdůrazňuje odbornice. Zmiňuje poslední čtvrtletní zprávu zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu, podle níž se od roku 2001 výrazně zlepšilo zdraví obyvatel, přetrvávající nestabilitě navzdory, což i Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj považuje za úspěch, přičemž například úmrtnost matek při porodu podle odhadů OSN poklesla mezi lety 2000 a 2015 o 64%.
"Kvetou nezávislá média, televizní , rozhlasové a internetové zdroje si vybírají témata od vládní korupce po znásilňování a násilí na ženách," píše Lemmonová. Poukazuje, že ženy absolvují například pilotní trénink v afghánském letectvu a zaměřují se na profese budoucnosti, jako programování a vývoj počítačových her.
Daří se též afghánskému kriketovému týmu, na jehož výsledky na mezinárodní úrovni může být země pyšná, díky leteckému spojení s regionálními mocnostmi - například s Indií - roste obchod s určitými zemědělskými komoditami, stejně jako rostou HDP a vládní zdroje, konstatuje analytička. Dodává, že HDP si polepšuje o 2,5% ročně a příjmy vlády se mezi lety 2015 a 2017 téměř zdvojnásobily.
Rozhodnout musejí Afghánci
Afghánistán si tedy podle Lemmonové vede lépe, byť je zmítán tragédií nekonečné války a jak se Washington snaží tuto válku ukončit skrze jednání s Talibanem, což mnoho Afghánců vítá, je třeba tato zlepšení nepouštět ze zřetele, nabádá odbornice. Soudí, že navzdory ohromným výzvám není Afghánistán - jak pokrok ukazuje - beznadějnou a neschopnou zemí a roste zde nadějná mladá generace bojující o svou budoucnost, což nabízí určitý, byť křehký základ k budování stability.
Krátké příměří s Talibanem ukazuje, že Afghánci mír chtějí, míní Lemmonová. Za klíčové považuje to, aby oběti a pokrok posledních 16 let nebyly zapomenuty ve snaze dotáhnout do konce rozhovory směřující k budoucímu míru, jak varoval někdejší americký velvyslanec v Afghánistánu Ryan Crocker, jelikož v postavení žen, občanské společnosti, školství a ekonomice došlo ke skutečným posunům.
"Spojené státy daly jasně najevo svou touhu jednat o konci války v Afghánistánu," zdůrazňuje Lemmonová. Zmiňuje též nedávné prohlášení NATO, že Afghánci požadují mír a existují povzbudivé signály o posunu tímto směrem, stejně jako slova amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že Američané budou po dobu své přítomnosti v zemi podporovat a usnadňovat mírová jednání a podílet se na nich, ale o podobě míru musejí rozhodnout samotní Afghánci.
Afghánští politici a Vysoká mírová rada, v níž zasedají Afghánci pověření vedením mírových rozhovorů, musí skutečně hrát ústřední roli v rozhodnutí o budoucnosti země a vytýčení její další cesty, souhlasí analytička. Domnívá se však, že jednání mezi Spojenými státy a Talibanem mohou být klíčovým krokem na cestě k míru, z něhož budou profitovat všichni Afghánci a který umožní postupné stažení jednotek USA a NATO
Bude třeba učinit ještě těžká rozhodnutí, sdílí odbornice obavy někdejšího amerického důstojníka a nynějšího předního diplomata Chrise Kolendy prezentovaná na serveru Daily Beast. "Mír by však měl přicházet postupně, skrze opatření posilující důvěru, a musí brát v potaz pokrok, kterého Afghánistán dosáhl, nejen krveprolití, které se afghánská vláda, USA a spojenci z NATO snaží ukončit," nabádá Lemmonová.
Témata: Afghanistán, USA
Související
29. dubna 2024 14:19
8. října 2023 9:40
7. října 2023 16:14
6. dubna 2023 20:47
6. ledna 2023 15:43
20. prosince 2022 19:10