Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákaz televize a práce: Muslimům začal ramadán, IS toho zneužívá a zavádí ostrá pravidla

Muslimové, islám
Muslimové, islám
Foto: Pixabay

Damašek – Pro muslimy toto pondělí začal svatý měsíc ramadán. Americký zpravodajský server Voice of America informuje, že se tohoto faktu snaží zneužít teroristická organizace Islámský stát (IS), která na území, které ovládá, zavádí nová pravidla.

Podle serveru IS zavádí nová pravidla, která tvrdě omezují životy lidí, kteří žijí na území pod jeho kontrolou. Ta zahrnují například zákaz používání přijímačů satelitní televize, omezení pracovních hodin a zavedení přísných pravidel ohledně oblékání žen.

Server podotýká, že i v předchozích dnech IS začal vyzývat své občany v Iráku a Sýrii, aby ničili své televizní přijímače, protože podle nich „podporují psychologickou válku proti chalífátu".

V iráckém městě Rakka, které je v podstatě hlavním městem IS v Sýrii, tato organizace dokonce provedla razii a lidem televizní zařízení i další sledovací zařízení zabavila.

Dle nových pravidel pro ramadán IS také nařídil, aby pracovní doba byla každý den jen dvě hodiny. Zbytek času lidé musí věnovat modlitbám a uctívání. Podle muslimských učenců ale IS na svatém měsíci příliš nezáleží, chtějí jej ale využít k tomu, aby se pro ostatní muslimy jevili jako zbožní.

IS také podle serveru zveřejnil audio nahrávku, na které vyzývá k útokům na Spojené státy a Evropu během ramadánu. „Ramadán, měsíc dobývání a džihádu. Připravte se ... udělat z něj měsíc pohromy pro všechny nevěřící," stálo ve zprávě.

Témata:  ramadán Islámský stát muslimové

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy