reklama

Podle DPA není jasné, kdy se požár zuřící na ploše kolem 400 hektarů podaří více než 600 nasazených hasičů a vojáků zlikvidovat.

Původně pětihektarový požár propukl nedaleko městečka Treuenbrietzen asi 50 kilometrů od Berlína už ve čtvrtek odpoledne. V noci na dnešek vítr rozfoukal plameny na stovky hektarů a také kouř, který obtěžoval i obyvatele Berlína. Obyvatelé některých čtvrtí byli vyzváni, aby neotvírali okna.

Zásah komplikuje skutečnosti, že v lese jsou zbytky nevybuchlé munice a hasiči se tam nemohou volně pohybovat. Munice pochází z doby působení sovětské armády v někdejším komunistickém Východním Německu.

"Mám velký respekt před hasiči, kteří tu teď jsou a riskují své životy. Víme, že v lese se povaluje munice," citovala agentura Reuters místního politika Günthera Baaskeho, podle něhož byly slyšet i výbuchy.

Menší požár se ve čtvrtek rozhořel i v blízkosti toho hlavního, a sice u okraje městečka Jüterbog, v oblasti někdejšího vojenského výcvikového prostoru. Také zdejší půda je zamořena municí, což práci hasičů komplikuje. Na okraji Jüterbogu i v samotném městě hořelo už v uplynulých dnech a existuje podezření, že požáry byly založeny úmyslně.

"Naším cílem zůstává ochránit evakuované obce před plameny," řekl zástupce postiženého okresu Christian Stein. Evakuovány byly obce Frohnsdorf, Klausdorf a Tiefenbrunnen.

Podle médií se plameny dostaly k některým domům na vzdálenost pouhých 100 metrů. Hasičům se však podařilo vesnice před ohněm ochránit. První evakuovaní se dnes mohli vrátit domů poté, co byla v poledne odvolána evakuace Frohnsdorfu. Oznámila to při návštěvě oblasti braniborský premiér Dietmar Woidke. Podle něj se však může zásah hasičů protáhnout i na několik dní. "Velkou starost nám dělá vítr," podotkl politik.

"Něco takového jsme nezažili ani za války," cituje deník Die Welt 76letou Anitu Biedermannovou, která byla mezi evakuovanými z Frohnsdorfu.

reklama