Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko chystá zákaz armádních uniforem pro veřejnost

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Bratislava - Slovenské ministerstvo obrany chce veřejnosti až na výjimky zakázat nošení armádní uniformy. Důvodem jsou aktivity polovojenské organizace Slovenští branci, ve které podle dřívějších informací působí také profesionální vojáci.

"Není přípustné, aby členové tohoto polovojenského seskupení s nejasným cílem nebo jiní příslušníci podobné organizace nosili uniformy našich ozbrojených sil, hodnostní označení, znaky, které jsou charakteristické pro ozbrojenou složku státu," řekl ministr obrany Peter Gajdoš.

Nově budou moci armádní výstroj podle ministra používat pouze vojáci v aktivní službě, stejně jako vojáci v záloze či ve výslužbě na základě povolení. Opatření se nedotkne například rybářů ani myslivců, kteří nosí takzvané maskáče se staršími vzory, jež slovenská armáda už nepoužívá. Zatím není známo, zda porušení zákazu bude jen přestupkem, nebo už trestným činem.

Slovenský ministr obrany dříve tvrdil, že organizace Slovenští branci představuje riziko pro fungování demokratického a právního státu. Organizace před několika lety upoutala pozornost, když se jejich bývalý člen Martin Keprta přidal na stranu proruských separatistů na východě Ukrajiny. 

Témata:  Slovenská armáda Slovensko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.