reklama

Zacharčenko naposledy stál v čele neuznávané Doněcké lidové republiky, vyhlášené separatisty. Zprávy ruských médií oficiálně potvrdilo i povstalecké vedení, podle něhož Zacharčenko zahynul v důsledku "teroristického činu".

"K výbuchu došlo v restauraci Separ v době, kdy se tam nacházel šéf Doněcké lidové republiky. Utrpěl smrtelná zranění," řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních struktur separatistů.

Podezřelé z atentátu se podle zdroje agentury Interfax podařilo zadržet, jsou to prý "ukrajinští diverzanti a s nimi spjaté osoby".

Moskva vzápětí obvinila z odpovědnosti za atentát Kyjev. "Jsou všechny důvody předpokládat, že za vraždou stojí kyjevský režim, který nejednou použil podobné metody k odstranění jinak smýšlejících a nepohodlných," prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Nesplnili sliby o míru, zjevně se rozhodli přejít ke krvavé válce," prohlásila.

Předseda povstaleckého sněmu Denis Pušilin rovněž přičetl Zacharčenkovu smrt Ukrajině. "Je to další agrese od Ukrajiny. Doněck se pomstí za tento zločin," prohlásil.

Ukrajinská tajná služba SBU přičetla jeho smrt podle televize 112 "vnitřním konfliktům mezi separatisty, souvisejícím především s přerozdělováním zcizených podniků". Není prý ani vyloučeno, že se ruské tajné služby se rozhodly zbavit osoby, která Rusům začala překážet.

Při atentátech zahynulo několik povstaleckých vůdců, Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.

Zacharčenko se do čela doněckých separatistů postavil počátkem srpna 2014, když nahradil Rusa Alexandra Borodaje. Do povědomí se zapsal mimo jiné antisemitskými výroky na tiskové konferenci, kdy prohlašoval, že Ukrajině vládnou Židé.

reklama