Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrská provincie Idlib je hnízdo teroristů, tvrdí Rusko. Jeho letouny obnovily bombardování

Bojová letka RF v Sýrii
Bojová letka RF v Sýrii
Foto: mil.ru

Damašek - Rusko po 22denní přestávce dnes začalo opět bombardovat syrskou provincii Idlib, kterou ovládají odpůrci vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii dlouhodobě monitoruje. Rusko v konfliktu stojí na straně Damašku.

Moskva dnes označila provincii Idlib za hnízdo teroristů. "Tato poslední bašta odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada blokuje mír v Sýrii a ohrožuje ruské vojenské základny," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že syrská armáda se chystá s ruskou vzdušnou podporou k ofenzivě v provincii Idlib na severozápadě Sýrie, kterou mají v rukou povstalci a islamisté. Damašek protivládní bojovníky i civilní obyvatele v poslední době několikrát vyzval, aby umožnili návrat státních institucí do této části země.

Ozbrojené skupiny v Idlibu se podle SOHR už minulý týden začaly připravovat na útok vládních vojsk a mimo jiné zničily několik mostů. Írán před časem oznámil, že Asada při ofenzivě podpoří.

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek na twitteru varoval syrského prezidenta Bašára Asada, aby nerozvážně neútočil na provincii Idlib, a dodal, že Asadovi spojenci, Rusko a Írán, by účastí na ofenzivě udělali "vážnou humanitární chybu".

Rusko se k Idlibu v uplynulém týdnu vyjadřovalo několikrát. Kromě jiného varovalo před údajně chystanou provokací, při níž by mohly být použity chemické látky. USA minulé chemické útoky připsaly syrské armádě a odpověděly protiútokem.

OSN se obává, že v důsledku ofenzivy v Idlibu by se k tureckým hranicím mohlo vydat až 2,5 milionu uprchlíků. Turecko dnes posílilo vojenskou techniku na hranici se Sýrií a rozšířilo uprchlický tábor Atima na syrské straně hranice

V pátek se Asadovi spojenci - ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání - sejdou v Teheránu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jako ochráncem povstalců, aby jednali o budoucnosti Sýrie. Peskov uvedl, že Idlib bude jedním z hlavních bodů jednání.

Témata:  Syrská krize Sýrie ruské angažmá v Sýrii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.