Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komisařka OSN se obořila na Egypt, 75 trestů smrti naráz ji šokovalo

Trest smrti
Trest smrti
Foto: Pixmac

Káhira - Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala Egypt ke zrušení rozsudků smrti nad 75 lidmi, kteří byli souzeni za účast na protestu z roku 2013. Bacheletová označila proces za "nespravedlivý", píše agentura Reuters.

Rozsudky, které padly v procesu se stovkami stoupenců islamistického exprezidenta Muhammada Mursího, potvrdil v sobotu egyptský soud. Odsouzení, mezi nimiž jsou prominentní islamisté, se však mohou proti verdiktu odvolat.

Bacheletová uvedla, že prokuratura neposkytla dostatek důkazů k prokázání viny jednotlivých obviněných a že vykonání rozsudků by představovalo "hrubé a nezvratné popření spravedlnosti". Upozornila rovněž, že obviněným bylo upřeno právo na individuální právníky a na předkládání důkazů. "Doufám, že egyptský odvolací soud verdikt přehodnotí tak, aby byly respektovány mezinárodní principy justice," prohlásila.

Rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu Mursího vynesl káhirský soud 28. července, pak byl jeho verdikt postoupen k vyjádření velkému muftímu - nejvyšší náboženské autoritě v zemi. Jeho mínění není pro justici závazné, nicméně velký muftí rozhodnutí soudů obvykle schvaluje.

Agentura Reuters s odkazem na ochránce lidských práv uvedla, že při zákroku bezpečnostních složek při protestu na káhirském náměstí v srpnu 2013 bylo zabito více než 800 demonstrantů. Egyptská vláda tvrdí, že mnozí demonstranti měli zbraně a že při nepokojích přišlo o život 40 příslušníků egyptských bezpečnostních složek.

Témata:  Egypt trest smrti OSN (Organizace spojených národů) popravy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy