Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová promluvila: Německo čelí neonacismu, antisemitismu i násilí migrantů

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Německo podle kancléřky Angely Merkelové (CDU) čelí třem velkým výzvám - zvyšujícímu se pravicovému radikalismu, antisemitismu a násilí ze strany jednotlivých uprchlíků. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl její mluvčí Steffen Seibert. K budoucnosti šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, který kvůli svým výrokům o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici) čelí výzvám k odstoupení, se vyjadřovat nechtěl.

"Je pro nás zcela jasné, že čelíme třem výzvám. Jednou je zvyšující se pravicový radikalismus v Německu. Další je znepokojivý antisemitismus, který stále znovu masivně ohrožuje židovský život v zemi, u něhož jsme rádi, že tu znovu je a že kvete. A třetí výzva jsou samozřejmě také násilné zločiny spáchané jednotlivými uprchlíky," uvedl Seibert, podle něhož se ale všem třem dá čelit jen prostředky právního státu.

Zvláště Seibert odsoudil antisemitský útok, jenž se koncem srpna odehrál v Chemnitzu, kterým od vraždy pětatřicetiletého Němce prošla řada demonstrací. Skupina asi desíti maskovaných lidí na košer restauraci Schalom zaútočila 27. srpna kameny, lahvemi i kusem ocelové tyče. Útočníci vykřikovali antisemitské urážky jako "Vypadni z Německa, ty židovská svině" a majitele restaurace zranili na rameni.

"To pobuřuje každého z nás a dotýká se to naší podstaty, když se antisemitismus takovýmhle způsobem slovem a činem projevuje v naší zemi," uvedl k útoku Seibert.

O situaci v Chemnitzu se v Německu od vraždy, z níž je podezřelá trojice přistěhovalců, diskutuje nepřetržitě už dva týdny. Minulý týden debatu vyhrotil šéf kontrarozvědky Maassen, když uvedl, že nemá důkazy o tom, že se v Chemnitzu odehrály štvanice proti přistěhovalcům, o nichž předtím mluvila Merkelová. Bez předložení důkazů také zpochybnil video, které údajně ukazuje jeden z útoků pravicových radikálů na přistěhovalce, k nimž v tomto východoněmeckém městě došlo.

Vysvětlení si od Maassena vyžádal ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který se za něj ale zároveň jasně postavil. Naopak opozice i vládní sociální demokraté (SPD) hovoří o tom, že by měl ve funkci skončit, když svá tvrzení nedokáže. Merkelová, která dnes stejně jako Seehofer dostala zprávu kontrarozvědky vztahující se k Maassenovým výrokům, zatím o jeho budoucnosti mluvit nechce. Výslovně se za něj ale nepostavila.

Témata:  Angela Merkelová Německo extremismus antisemitismus uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.