reklama

"Sebevražedný útočník si vzal za cíl skupinu lidí, kteří protestovali proti veliteli místní policie v provincii Nangarhár," řekl mluvčí provinčního guvernéra.

Protestní akce se konala na silnici mezi východoafghánským městem Dželálábád a hraničním přechodem na afghánsko-pákistánské hranici. Lidé se při explozi rozprchli, ale krátce po ní začali znovu demonstrovat. Proč protestovali proti veliteli místní policie, ale stále není jasné.

Dnešní útok se stal méně než týden poté, co si útok sebevražedného atentátníka v Kábulu vyžádal více než 20 lidských životů. V uplynulém týdnu také eskalovaly boje v severoafghánských provinciích. Podle místních úřadů se očekává, že násilí v oblasti poroste v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami, které se budou konat příští měsíc, a v souvislosti s volbami prezidentskými, jež se uskuteční příští rok v dubnu.

Podle mluvčího místního guvernéra v provincii Nangarhár si dnešní útok vyžádal 32 mrtvých a 128 zraněných, představitel provinční rady ale uvedl, že o život přišlo 56 lidí a 43 zraněných bylo převezeno do nemocnice. Vyšší bilance mrtvých ale nebyla potvrzena.

Provincie Nangarhár je od začátku roku 2015 jednou z hlavních bašt teroristické organizace Islámský stát (IS).

Dnešnímu útoku předcházela podle Reuters série menších útoků ve školách v Dželálábádu. O život přišel dvanáctiletý chlapec a dalších několik dětí a dospělých bylo zraněno.

reklama