Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se krveprolití? Ankara zesílila dodávky zbraní do Idlibu, obává se uprchlické vlny

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Ankara - Turecko posílilo dodávky zbraní povstalcům ze Syrské svobodné armády (FSA) působícím v syrské provincii Idlib a jejím okolí, aby jim pomohlo čelit očekávané ofenzivě syrské vlády a jejích ruských a íránských spojenců. S odvoláním na představitele rebelů o tom informovala agentura Reuters. Větší množství zbraní, včetně raketometů, začalo podle tohoto zdroje do Idlibu proudit od minulého týdne, kdy zkrachovala jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou s cílem ofenzivu odvrátit.

Turecko, na jehož území již pobývá 3,5 milionu syrských běženců, se snaží operaci Damašku v Idlibu zabránit, neboť se obává další uprchlické vlny přes hranici. Prezident Recep Tayyip Erdogan stejně jako OSN varoval před možnou humanitární katastrofou.

Severozápadní provincii Idlib ovládají odpůrci syrské vlády a obzvlášť dominantní skupinu tam tvoří teroristická organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS), označovaná jako syrská Al-Káida. Idlib je poslední větší baštou oponentů syrské vlády a ofenziva Damašku by tak mohla být rozhodující bitvou syrské války.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes podle Reuters prohlásil, že Ankara se nadále snaží prosazovat mírové řešení situace v Idlibu a je připravena spolupracovat při boji proti teroristickým skupinám v této provincii. Dodal, že o Sýrii budou v pondělí jednat Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Schůzka se podle tureckých zdrojů uskuteční v ruském černomořském letovisku Soči.

Témata:  Sýrie Turecká armáda Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.