Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V syrském Idlibu vzniklo demilitarizované pásmo

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Demilitarizované pásmo v syrské provincii Idlib bylo vytvořeno a těžké zbraně z něj byly odsunuty. Dnes o tom informovalo turecké ministerstvo obrany, které citovala agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová krátce předtím oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlibu se stáhlo více než 1000 ozbrojenců. Termín pro odsun "radikálních povstalců" z pásma v Idlibu je 15. říjen, upřesnila Zacharovová.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody ze Soči měly být z demilitarizovaného pásma do dnešního dne staženy všechny těžké zbraně, tanky, raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Pásmo poté bude pod dohledem koordinovaných tureckých a ruských hlídek.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

Témata:  Syrská krize Sýrie ruské angažmá v Sýrii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.