Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exploze ropovodu v Nigérii zabila nejméně 30 lidí

Ropovod
Ropovod
Foto: Pixabay

Při výbuchu a následném požáru ropovodu na jihovýchodě Nigérie v pátek zahynulo nejméně 30 osob. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj. Neštěstí způsobili zloději, kteří potrubí nařízli, oznámily nigerijské úřady i provozovatel ropovodu. Některá místní média píšou až o pěti desítkách obětí.

"Bezpečnostní složky na místě po příjezdu nalezly více než 30 spálených těl, nemálo lidí bylo převezeno do nemocnice," řekl agentuře AFP velitel místních bezpečnostních sil. Neštěstí se stalo po půlnoci místního času u města Aba.

Exploze a požár naruší produkci, uvedl mluvčí státní ropné firmy Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC). Společnost musela přestat čerpat ropu. Firma však také přepravuje ropu po silnici, což by mělo případné problémy zmírnit.

Nigérie je největším těžařem ropy v Africe. Zemi často trápí úniky ropy způsobené krádežemi a sabotážemi. Metody, které se používají ke krádežím ropy, často způsobují požáry. Při obdobném výbuchu v deltě Nigeru, kde se černé zlato těží, zemřelo v roce 1998 přes 1000 lidí.

Témata:  Nigérie ropa výbuch

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.