reklama

Syrská ústřední vojenská média uvádějí, že syrské armádě se dnes podařilo dobýt kopcovitou oblast Tulúl as-Safá, která byla poslední baštou IS na jihu Sýrie. Nyní syrští vojáci na místě odklízejí výbušniny, které po sobě radikálové zanechali. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a konflikt dlouhodobě monitoruje, uvedla, že vládní vojska se zmocnila oblasti Tulúl as-Safá již v sobotu. Podle SOHR dala armáda možnost radikálům odejít do nedaleké provincie Homs. Ti, kteří odmítli odejít, byli zabiti v boji.

Asadova vojska v uplynulých letech s pomocí spojenců Ruska a Íránu dobyla zpět značnou část syrského území. Islámský stát mezitím přišel o téměř veškeré území, které v Sýrii a Iráku kontroloval. Skupina je ale nadále aktivní a páchá krvavé útoky.

Do oblasti Tulul as-Safá se většina radikálů z IS dostala na jaře na základě dohody o evakuaci oblastí na jihu Damašku a palestinského tábora Jarmúk, uvedli podle AP občanští aktivisté.

Islámský stát letos v červenci v syrském městě Suvajdá a nedalekých vesnicích zabil nejméně 216 lidí. Šlo o nekrvavější útoky IS v Sýrii. Dalších asi 30 žen a dětí radikálové tehdy unesli. Pět z nich zemřelo v zajetí, další byly propuštěny výměnou za zajatce či v důsledku postupující ofenzivy syrské armády.

reklama