reklama

"Neměli bychom podceňovat vliv těchto obrázků z Champs-Élysées," řekl podle mluvčího Benjamina Griveauxe Macron ministrům na dnešním zasedání vlády. Některé záběry, které odvysílala média ve Francii i v zahraničí, podle prezidenta připomínaly "válečné scény".

Na protestech takzvaných žlutých vest se sešli lidé nespokojení především s plánovaným zvýšením ceny pohonných hmot. Podle mluvčího francouzské vlády Griveauxe je ale za hněvem lidí oděných v neonových reflexních vestách "zjevně něco mnohem hlubšího". "Musíme na to zareagovat, neboť tento hněv, tato úzkost tu byla dlouhou dobu," dodal mluvčí.

Francouzská policie v sobotu použila na mnoha místech proti protestujícím, kteří blokovali komunikace i sklady pohonných hmot slzný plyn i vodní děla. Na pařížské třídě Champs-Élysées, kde sídlí i francouzský prezident, demonstrující zapalovali odpadkové koše i zaparkované automobily a rozbíjeli výlohy obchodů.

Podle Macrona by měli ministři na protesty zareagovat, zároveň ale prezident odmítl ustoupit od plánovaného zvýšení daní na pohonné hmoty. Francouzská vláda ujišťuje, že každé euro získané v roce 2019 do státní pokladny po zvýšení daně z benzinu a nafty bude vynaloženo na vládní plán změny ekonomického a sociálního modelu země s důrazem na ekologii.

reklama