Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo zastaví ruskou agresi? Porošenko vyzval Němce k posílení flotily v Černém moři

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Německo a jeho spojence k posílení námořní přítomnosti v Černém moři. Porošenko to řekl v dnešním rozhovoru s médii skupiny Funke. Podle prezidenta by tento krok přispěl k odstrašení Ruska od další agrese. Nové ukrajinsko-ruské napětí vyvolal před týdnem námořní incident v Kerčském průlivu.

"Potřebujeme důraznou, jednotnou a jednoznačnou reakci na ruské agresivní chování," řekl Porošenko.

V rozhovoru zveřejněném italským deníkem Corriere della Sera se ohradil proti výrokům ruského prezidenta Vladimira Putina při krátkém setkání se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem na summitu G20.

Putin uvedl, že "válka (na východě Ukrajiny) bude pokračovat", dokud bude u moci současný ukrajinský režim. Putin po skončení summitu řekl novinářům, že s Trumpem hovořil "vestoje" a že mu odpověděl na otázky týkající se Ukrajiny.

"Současní ukrajinští představitelé nemají zájem konflikt (mezi Kyjevem a proruskými separatisty) na východě Ukrajiny řešit. Zejména ne mírovými prostředky," tvrdil Putin před novináři. Na adresu Kyjeva také prohlásil, že "je snadnější omluvit své ekonomické nezdary válkou" a hodit odpovědnost na "vnějšího nepřítele".

Incident v Kerčském průlivu označil znovu za "provokaci", při níž ukrajinské lodě podle něj "nestoudně narušily" ruskou hranici. Ukrajina to naopak považuje za agresi, kvůli níž vyhlásila měsíční válečný stav. Ruští pohraničníci před týdnem ostřelovali a pak zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s posádkami.

Corriere della Sera otiskl Porošenkův komentář k Putinově výroku, že bylo v Porošenkově zájmu vyprovokovat tento incident s ohledem na jeho klesající popularitu. Jeho cílem je prý dosáhnout odkladu prezidentských voleb. Počítá se s nimi v březnu.

"Neexistuje důkaz o mé snaze vyvolat krizi a ovlivnit volební proces. Vůbec to není otázka mé popularity. Ve hře je bohužel územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Situaci vyřeší jedině to, že nás Putin nechá na pokoji," řekl Porošenko.

Témata:  Petr Porošenko Vladimír Putin Ukrajina Německo Ukrajinská krize Rusko

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 18:55

Česko slaví druhé zlato z italské olympiády. Jílek ho přidal ke stříbru

Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.