Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoký velitel Tálibánu je po smrti, při náletu ho zabil bojový dron

Dron U.S. AIR FORCE
Dron U.S. AIR FORCE
Foto: U.S. Air Force

V bojích na jihu Afghánistánu přišel o život jeden z vysokých velitelů islamistického hnutí Tálibán. Oznámili to dnes afghánští představitelé a zprávu potvrdil také Tálibán.

Mulla Abdul Manan, který velel oddílům Tálibánu v jihoafghánské provincii Hílmand, zahynul při sobotním náletu na místo schůzky vedení Tálibánu s bojovníky. Při operaci přišlo o život kromě Manana dalších 29 lidí a podle agentury Reuters se jí zúčastnila afghánská armáda a americké speciální síly.

O Mananově smrti informoval hílmandský guvernér a po něm ji potvrdily zdroje Tálibánu v sousední provincii Kandahár. Americká armáda zprávu ověřuje.

Afghánští představitelé považují Mananovu smrt za velký úspěch pro Afghánistán. Mulla Manan velel oddílům Tálibánu v době, kdy začalo hnutí rozšiřovat svou přítomnost v Hílmandu po ukončení mezinárodní bojové mise v roce 2014. "Byl to nejvýznamnější velitel Tálibánu na jihu a jeho smrt bude mít rozsáhlý dopad na bezpečnostní situaci," řekl agentuře Reuters bezpečnostní zástupce v Kábulu.

Témata:  Tálibán Afghanistán Drony

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.