Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francii čeká ekonomická krize? Protesty žlutých vest vyhánějí turisty

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum v jejich důsledku zaznamenali například maloobchodníci, hotely či restaurace. Uvedl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire po setkání s podnikatelskými sdruženími.

"Dopady jsou tvrdé a pokračují," prohlásil ministr. Například menší maloobchodníci podle něj během protestů utrpěli pokles tržeb o 20 až 40 procent a hotely zaznamenaly pokles rezervací o 15 až 25 procent. Ministerstvo financí nicméně zatím nebylo schopno upřesnit, jak výrazný dopad by protesty mohly mít na hrubý domácí produkt (HDP) Francie.

Francouzská federace maloobchodu (FCD) označila začátek letošní vánoční nákupní sezony za slabý a předpověděla přesun kupujících z kamenných prodejen do internetových obchodů. Francouzský internetový prodejce CDiscount, který je divizí maloobchodního řetězce Casino, registruje na svých stránkách rekordní návštěvnost, což zčásti připisuje "demonstracím či blokádám pořádaným před některými prodejnami".

Many asked me about France and the #YellowVest: they are essentially the symptom of a new social geography; the results of gentrification & cultural relegation, and if the hike in the price of fuel triggered the movement, it is certainly not its root cause. #GiletsJaune #France pic.twitter.com/uxh3YKLjTT

— Quentin Alexandre (@qa_alexandre) 3. prosince 2018

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu jako protesty proti rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice.

Víkendové nepokoje v Paříži způsobily mnoha turistům šok. Někteří turisté se dokonce rozhodli pro zkrácení svého pobytu. V obchodech na známé pařížské třídě Champs-Élysées byly rozbity výlohy a některé další prodejny byly vyrabovány, upozorňuje agentura Reuters.

Podle analytiků společnosti Berenberg protesty zřejmě způsobí újmu prodejcům luxusního zboží, kteří jsou silně závislí na turistech navštěvujících Paříž během vánoční sezony.

Francouzské sdružení hoteliérů UMIH uvedlo, že některé pařížské hotely čelí rozsáhlému rušení rezervací. "Volá nám mnoho znepokojených klientů," upozornil Carlos Conesa z pětihvězdičkového hotelu Napoleon.

Protesty způsobily potíže také v dalších odvětvích. Ropná společnost Total uvedla, že desítkám jejích čerpacích stanic došly kvůli blokádám skladišť pohonné hmoty. Automobilka Peugeot byla v důsledku protestů nucena na půl dne přerušit výrobu ve své továrně na východě Francie, napsala agentura Reuters.

Témata:  demonstrace v Paříži Francie ekonomika

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 8:44

Izrael v noci zaútočil na Írán, tvrdí tisk

Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho víkendový útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

Příměří s Hamásem se vzdaluje? Hnutí zvažuje stěhování z Kataru

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.