reklama

Všechno je jinak

Michail Lesin zemřel v listopadu loňského roku v americkém hlavním městě Washington. Jak analýza podotýká, Lesinova rodina tehdy oznámila, že populární politik zemřel v důsledku srdeční mrtvice.

To ale nyní vyvrací vyjádření patologa a washingtonské policie, podle kterých, jak uvádí analýza, „Lesina zabila zranění způsobená údery tupým předmětem do hlavy, krku a horní a dolní části trupu." Lesinovo úmrtí ale zatím neprohlásili za vraždu.

„Rusko na tyto zprávy zareagovalo pohrozením, že pokud Spojené státy nevysvětlí okolnosti okolo Lesinovy smrti, požádá o mezinárodní pomoc. Taktika Moskvy preventivně svést vinu na Spojené státy tím, že zdůrazňuje nedostatečnou spolupráci Washingtonu, je pozoruhodná; je to skoro jako kdyby se Kreml snažil vyhnout jakýmkoliv otázkám ohledně své vlastní možné role v Lesinově smrti."

Analýza ale podotýká, že Lesin byl osobou mnoha tajemství i za svého života. „Lesin byl jedním z legendárních představitelů Kremlu, kteří pomohli Vladimíru Putinovi chopit se moci. Lesinova přezdívka byla „Buldozer" a dostal na starosti státní převzetí ruských médií. Vytvořil velkou část dnešní moderní propagandy Kremlu včetně kanálu Russia Today."

Neshody v Kremlu

Lesin ale v roce 2011 začal cestovat do Spojených států, kde pomáhal svému synovi s hereckou kariérou. V roce 2014 pak nečekaně rezignoval na svůj post ředitele ruského mediálního giganta Gazprom-Media, přestěhoval se do Švýcarska a následně trvale přesídlil do Kalifornie," vysvětluje analýza.

Podotýká také, že se okamžitě objevily spekulace, že Lesin z Ruska odešel kvůli sporům s Jurijem Kovalčukem, „Putinovým osobním správcem financí a blízkým přítelem."

V roce 2014 zahájil Senát Spojených států a ministerstvo spravedlnosti vyšetřování Lesina kvůli obviněním z korupce a praní špinavých peněz. Za tím podle analýzy stál Roger Wicker, americký senátor, který byl jedním z politiků, kteří se snažili prosadit tresty pro osoby zodpovědné za smrt Sergeje Magnitskije. V tu dobu také USA spustily sankce proti lidem blízkým Vladimíru Putinovi včetně Kovalčuka.

Šlo o dohodu s FBI?

„Po Lesinově smrti se vyrojily spekulace ohledně neobvyklého místa a času objevení jeho těla. Podle zpráv Lesin zemřel v hotelu Dupont Circle, tedy na místě poměrně nenákladném pro ruského multimilionáře – možná multimiliardáře. Objevily se tedy otázky, s kým se Lesin měl v americkém hlavním městě setkat, pokud se kvůli tomu snažil zůstat nenápadný."

„Podle jedné teorie se Lesin snažil vyměnit informace s FBI, aby se vyhnul obviněním z korupce a podvodu," uvádí analýza a poukazuje na fakt, že Lesin byl dlouhou dobu blízkým spolupracovníkem Putina a měl by tak velké množství informací o něm i o Kovalčukovi.

„Informace o Putinově osobním bankéři by pro Spojené státy byly velmi zajímavé a pro Kreml by představovaly velkou hrozbu," uvádí.

Podle analýzy by se mohlo jednat o podobný případ jako o vraždu Alexandra Litviněnka, který byl zavražděn v roce 2006 v Londýně a kterou údajně nařídil Kreml.

„Je možné, že se Moskva opět snaží Washingtonu připomenout, že její dosah je dlouhý, umlčením zběha. Pokud by to tak bylo, pak by způsob Lesinovy smrti – zabití údery tupým předmětem v hlavním městě USA – naznačil, že Kreml tuto zprávu nehodlá poslat nenápadně," uzavírá analýza.