Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemi ohrožuje tichý zabiják. Můžeme se všichni otrávit?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Klimatické změny s sebou nepřináší jen stoupání teplot a hladiny světových vod. Důsledků globálního oteplování je mnohem více, a můžeme je pozorovat i ve svém blízkém okolí. Jsou ale i takové, které zůstaly na okraji veřejného zájmu, a právě tyto změny nás již brzy mohou začít ničit.

Změna klimatu podle vědců způsobuje i to, že se dobře daří jedovatým sladkovodním řasám, které ohrožují ryby, protože okrádají vodu o kyslík. To však není jediná věc, kterou činí. Současně do ovzduší uvolňují metan, který je součástí skleníkových plynů. Ten je podle vědců 25krát silnější znečišťovatel než oxid uhličitý.

Studii řas financovala NASA a vědecká nadace National Science Foundation, které se spolu zaměřily na více než polovinu sladkovodních zásob Země. Jejich zjištění vyplývají z měření teplot a satelitních dat za uplynulých 25 let. Výzkumníci sledovali 235 jezer na šesti kontinentech a zjistili, že teplota v jezerech každou dekádu stoupla o 0,34 stupňů Celsia.

Vyšší rychlost globálního oteplování bude mít podle odborníků na planetu neblahý dopad, protože podíl toxických řas produkujících nebezpečný metan se v jezerech v průběhu 21. století může zvýšit zhruba o 20 procent.

Stephanie Hamptonová, odbornice na životní prostředí, tvrdí, lidé potřebují sladkou vodu nejen kvůli pitné vodě, ale i na zavlažování, výrobu energie či jako součást průmyslového využití. Dodává, že na konzumaci ryb jsou závislé mnohé části rozvojového světa, a když budou velké teplotní výkyvy pokračovat, život ve vodách začne mizet.

Témata:  lidé Země 1 vědci

Související

Aktuálně se děje

10:12

Zimní počasí zase ustoupí podzimu. Oteplení je za rohem

Listopadová zimní epizoda končí. Sobota je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jejím posledním dnem. Loučení je to stylové. Přes noc totiž mrzlo a na řadě míst i padal sníh v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy