Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za změnu klimatu lidstvo v roce 2018 draze zaplatilo. Škody se vyšplhaly do astronomické výše

Zbytky ledovce, Island
Zbytky ledovce, Island
Foto: Pixmac

Od povodní po vlny extrémních veder. Deset nejhorších katastrof vyvolaných změnou klimatu způsobilo letos na světě škody za 84,8 miliardy dolarů (1,9 bilionu Kč). Vyplynulo to ze studie britské společnosti Christian Aid. "Dopady klimatických změn už nejsou jen mírné," komentoval zprávu profesor Michael Mann z americké Pensylvánské státní univerzity. "Světové počasí se stává extrémnějším přímo před našima očima," dodal.

Nejdražší katastrofou spojenou se změnami klimatu bylo letos řádění hurikánů Florence a Michael, které způsobilo v zasažených oblastech USA, Karibiku a Střední Ameriky škody za nejméně 32 miliard dolarů. Spojené státy také utrpěly více než devítimiliardové ztráty v důsledku lesních požárů, při nichž zahynuly desítky lidí a popelem lehly tisíce domů, uvádí studie.

Japonsko v létě těžce zasáhly četné povodně a po nich na podzim přišel mohutný tajfun Jebi. Dohromady to znamenalo škody ve výši 9,3 miliardy dolarů, stojí ve zprávě, která ve výčtu katastrof pokračuje suchem v Evropě, záplavami v jižní Indii a škodami způsobenými tajfunem Mangkhut na Filipínách a v Číně.

Autoři tvrdí, že extrémní výkyvy počasí budou kvůli stoupajícím teplotám pokračovat. Volají proto po opatřeních namířených proti dalšímu globálnímu oteplování, které by mělo nejsilnější dopad na nejchudší a nejzranitelnější komunity.

Z uplynulých 22 let patřilo podle zprávy OSN z minulého měsíce dvacet k těm vůbec nejteplejším. Rok 2018 by se pak mohl stát čtvrtým nejvíce horkým, napsala agentura Reuters.

Témata:  globální oteplování katastrofy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.