Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Satelitní snímky ukázaly zkázu: Po erupci se sopka Krakatoa z velké části zřítila do moře

Sopka
Sopka
Foto: Reprofoto internet

Indonéský vulkán Anak Krakatoa, z něhož se po nedávné erupci velká část zřítila a způsobila tak ničivou přívalovou vlnu, přišel během posledního týdne o dvě třetiny výšky a objemu. Zjistili to vědci při průzkumu satelitních snímků, napsal zpravodajský server BBC.

Většina z chybějící masy se podle nich sesula najednou, což vysvětluje vznik ničivé, až pětimetrové vlny cunami.

An aerial video of #Krakatau or #Krakatoa volcanic eruption taken by Susi Air team by Ibu @susipudjiastuti #PrayForBanten #PrayForSelatSunda #PrayForLampung #SundaStraits #tsunamiselatsunda pic.twitter.com/OdocZRV9Bt

— Fajar Shidiq (@fajarsdq__) 24. prosince 2018

Indonéská agentura pro katastrofy potvrdila přes 400 obětí na životech, 20 lidí se stále pohřešuje a více než 40.000 dalších bylo nuceno opustit své domovy.

Vědci ze střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG studovali radarové snímky ze satelitů EU Sentinel-1, německého TerraSAR-X i japonského ALOS-2. Radar má tu výhodu, že je schopen vidět zemi ve dne i v noci a je schopen proniknout mrakem.

Zjistili, že to, co bylo kdysi 340 metrů vysokým sopečným kuželem, má nyní jen 110 metrů. Nicméně kolik hmoty sopka ztratila 22. prosince a kolik v následujících dnech není známo. Více se vědci dozvědí, až budou moci vulkán prohlédnout, což zatím z bezpečnostního hlediska není možné.

Témata:  Indonésie sopky výbuch sopky Krakatoa a cunami v Indonésii

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy