Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Satelitní snímky ukázaly zkázu: Po erupci se sopka Krakatoa z velké části zřítila do moře

Sopka
Sopka
Foto: Reprofoto internet

Indonéský vulkán Anak Krakatoa, z něhož se po nedávné erupci velká část zřítila a způsobila tak ničivou přívalovou vlnu, přišel během posledního týdne o dvě třetiny výšky a objemu. Zjistili to vědci při průzkumu satelitních snímků, napsal zpravodajský server BBC.

Většina z chybějící masy se podle nich sesula najednou, což vysvětluje vznik ničivé, až pětimetrové vlny cunami.

An aerial video of #Krakatau or #Krakatoa volcanic eruption taken by Susi Air team by Ibu @susipudjiastuti #PrayForBanten #PrayForSelatSunda #PrayForLampung #SundaStraits #tsunamiselatsunda pic.twitter.com/OdocZRV9Bt

— Fajar Shidiq (@fajarsdq__) 24. prosince 2018

Indonéská agentura pro katastrofy potvrdila přes 400 obětí na životech, 20 lidí se stále pohřešuje a více než 40.000 dalších bylo nuceno opustit své domovy.

Vědci ze střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG studovali radarové snímky ze satelitů EU Sentinel-1, německého TerraSAR-X i japonského ALOS-2. Radar má tu výhodu, že je schopen vidět zemi ve dne i v noci a je schopen proniknout mrakem.

Zjistili, že to, co bylo kdysi 340 metrů vysokým sopečným kuželem, má nyní jen 110 metrů. Nicméně kolik hmoty sopka ztratila 22. prosince a kolik v následujících dnech není známo. Více se vědci dozvědí, až budou moci vulkán prohlédnout, což zatím z bezpečnostního hlediska není možné.

Témata:  Indonésie sopky výbuch sopky Krakatoa a cunami v Indonésii

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy