reklama

Nechtění migranti strávili několik dní i týdnů na lodích u maltských břehů. Lodě totiž marně hledaly přístav, kde by mohly zakotvit. Malta a Itálie nechtějí do svých přístavů vpouštět lodě soukromých humanitárních organizací, pokud se země EU nedokážou shodnout na jejich přerozdělení.

Nyní však podle Muscata bylo dosaženo ad hoc dohody. Devětačtyřicet migrantů si přerozdělí Itálie, Německo, Francie, Portugalsko, Irsko, Rumunsko, Lucembursko a Nizozemsko. "V nejbližších dnech" mají být převzeti na palubu maltských námořních lodí a přepraveni na pevninu.

Dohody bylo dosaženo také ohledně dalších 249 migrantů, kteří na Maltě už jsou.

Plavidlo Sea-Watch 3 berlínské organizace Sea-Watch zachránilo 32 migrantů 22. prosince. Na palubě jsou podle dřívějších informací mimo jiné tři děti, jedno roční a další dvě ve věku šest a sedm let, tři nezletilí bez doprovodu a čtyři ženy.

Na lodi Professor Albrecht Penck řezenské nevládní organizace Sea-Eye přebývá 17 zachráněných od 29. prosince.

"Bylo dosaženo ad hoc dohody. Z 249 migrantů, kteří jsou na Maltě a 49, kteří jsou na palubách Sea-Watch a Sea-Eye, bude 220 osob přerozděleno do jiných členských zemí nebo budou navráceni do zemí jejich původu," vysvětlil Muscat.

Ochotu přijmout migranty z německých lodí vyjádřila zhruba desítka zemí, ale Malta požadovala komplexní dohodu, která by zahrnovala i 249 migrantů přijatých na Maltě v posledních dnech.

"Malta nikdy neuzavřela své přístavy a zůstává bezpečným přístavem," prohlásil dnes Muscat s tím, že ale všichni musí respektovat mezinárodní pravidla a že jde o sdílený evropský problém.

8 komentářů (Poslední 10.01. 12:10) Napište svůj názor

reklama